loader
POPÜLER ARAMALAR

Şaban Cengiz Kültür Merkezi – Konya

Konya’nın Seydişehir ilçesinde yer alan eski lokal binasının Eti Alüminyum tarafından Seydişehir Belediyesi’ne bağışlanmasının ardından kültür merkezi olarak konumlanan ve yapımının da Cengiz Holding tarafından üstlenildiği Şaban Cengiz Kültür Merkezi, 414 kişi kapasiteli tiyatro ve konferans salonu, çok amaçlı toplantı salonları ve 430 metrekarelik bir restorana ev sahipliği yapıyor.

Şaban Cengiz Kültür Merkezi – Konya
Marmara Üniversitesi Mehmet Cengiz İlahiyat Fakültesi – İstanbul
Marmara Üniversitesi Mehmet Cengiz İlahiyat Fakültesi – İstanbul

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın enerji kimlik belgesi kriterleri uyarınca “Süper Enerji Verimli – A Tipi Bina” olarak inşa edilmiştir. 2013’ten bu yana eğitim faaliyetlerini sürdüren fakülte, toplam 14 metrekarelik kapalı alanda, birbirine bağlı iki binadan oluşmakta olup içerisinde A Blok- Yunus Emre Binası, dekanlık, derslik ve öğretim üyelerinin odalarını barındırmaktadır.

Eser Liste
Polis Meslek Yüksek Okulu Şaban Cengiz Eğitim Kampüsü – Rize

Rize’de kurulu Polis Meslek Yüksek Okulu Şaban Cengiz Eğitim Kampüsü 2011’den bu yana eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Toplam 13.515 metrekare kurulu alanda 32 derslikli çok programlı lise, 35 lojman ve müştemilatı bulunmaktadır.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi – Konya

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi 2010 tarihinde kurulmuştur. Bünyesinde Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği olmak üzere toplam 5 bölüm bulunmaktadır.

Rizespor Mehmet Cengiz Spor Tesisleri – Rize
Rizespor Mehmet Cengiz Spor Tesisleri – Rize

Çaykur Rizespor’un futbolcularına hizmet veren Mehmet Cengiz Spor Tesisleri 2008’de hizmete açılmıştır. 40 bin metrekarelik arazide 9.3 metrekarelik tesis olarak inşa edilen ve Rize’nin Gündoğdu ilçesinde yer alan komplekste; iki adet 7.7 metrekarelik futbol sahası, 270 metrekarelik çim bakım ünitesi, konferans salonu, restoran, masör tedavi odası, yüzme havuzu, spor salonu, şok havuzu, kütüphane ve revir gibi alanlar bulunmaktadır.

Şaban Cengiz Hastanesi – Rize
Şaban Cengiz Hastanesi – Rize

Ağustos 2006’da yapımı tamamlanan Şaban Cengiz Gün Hastanesi, Rize Kalkandere’de 1.11 metrekare hastane alanı ve 1 metrekare lojman alanı olmak üzere toplam 2.11 metrekarelik bir alanda hizmet vermektedir. 8 odalı, 17 yatak kapasiteli hastanede; İç Hastalıklar, Radyoloji ve Kadın Doğum polikliniklerinin yanı sıra 112 acil servise bağlı 3 adet tam teçhizatlı ambulans bulunmaktadır.

Şeref Cengiz İlköğretim Okulu – Adıyaman
Şeref Cengiz İlköğretim Okulu – Adıyaman

24 derslik, 30 kişilik sınıf ve 720 öğrenci kapasitesine sahip Şeref Cengiz İlkokulu 2021’den bu yana eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Okul bünyesinde fen laboratuvarı, tasarım beceri atölyesi, çok amaçlı salon, kütüphane, rehberlik ve danışma odası, spor salonu, destek eğitim odası, kantin ve yemekhane bulunmaktadır.

Mehmet Cengiz Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi – Trabzon

4 ana bölümden oluşan kadın yaşam ve istihdam merkezinde olimpik yüzme havuzu, kafeterya ve spor salonlarının yanı sıra kadınların çalışma hayatına kazandırılmasına destek olmayı amaçlayan kadın danışma merkezi ile çok sayıda atölye ve eğitim alanları bulunmaktadır.

Eti Bakır Ortaokulu – Mardin

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bulunan Eti Bakır Ortaokulu, 8 derslik, 13 öğretmen ve 185 öğrencisiyle 2015 yılından beri eğitim hayatına devam etmektedir.

Eti Bakır İlkokulu – Mardin

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bulunan Eti Bakır İlkokulu 4 dersliği, 8 öğretmeni ve 76 öğrencisiyle eğitim hayatına devam etmektedir. İlkokul, 2015-2016 eğitim yılında tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmiştir.

Şaban Cengiz Öğrenci Yurdu – Gümüşhane
Şaban Cengiz Öğrenci Yurdu – Gümüşhane

Gümüşhane Bahçecikte bulunan Şaban Cengiz Öğrenci Yurdu’nun yapımı 2018 yılında tamamlanmıştır.

Şöhret Cengiz Lisesi – Artvin
Şöhret Cengiz Lisesi – Artvin

2016 yılında Şaban Cengiz Vakfı tarafından yaptırılan şu anki yeni, modern ve bağımsız binasına yerleşmiştir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ise Fen ve Sosyal Bilimler proje okuluna dönüştürülen okul, o zamandan itibaren sınavla öğrenci alan nitelikli okul olarak eğitim öğretim hizmetine devam etmektedir.

Hacı Şaban Cengiz Okulu Ek Binası -İstanbul
Hacı Şaban Cengiz Okulu Ek Binası -İstanbul

Şehit Büyük Eğitim uygulama okulunun 30 yıllık prefabrik ek binası, Şaban Cengiz Vakfı tarafından restore edilip kapasitesi 150 metrekareden 250 metrekareye çıkartılıp, Haziran 2023’te yapılan açılışla Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmiştir.